Travzonen.se
TrottForum
TrottManager
  Travforum -> TravSpelet -> Allmänt -> hur ligger det till?
 

Diskutera allt som rör Travspelet. Ingen reklam för hästar som ligger ute till försäljning eller reklam för avelshingstar är tillåten i denna delen av forumet.
Username

Password

[ 1 ]  
Author Message
Post removed Posted: 2010-01-22 23:01:57
simon_81 Posted: 2010-01-22 23:40:45 Edited(1): 2010-01-22 23:44:07 Answer to: "jag fick örjan kilhström som kusk till nästa lopp och han h"
1266
Stall Lifephorse
Färjestad

Became a member: 2007-12-06
Forum posts: 771
Så länge hästen har en bra form och inte riskerar att skada sig, ska du nog alltid "ge allt" oavsett kuskens offensivitet. Formen är den kuskegenskapen som har mest inverkan i loppen, mycket större än skicklighet eller offensivitet.

Galopprisken tror jag inte påverkas av körorder.
Reply
hogan Posted: 2010-01-23 09:16:37

Became a member: 2008-01-18
Forum posts: 4955
Jag vann med Örjan när han hade bara 4 på formen....så nu är han ännu bättre och ge du allt, inga problem om du inte riskerar skada hästen som sagt, man ska ju försöka hålla ett snitt på en gång per vecka....många kör så det ryker typ 3 ggr/vecka och en del tar det lugnt o har den där 10 dagars snittet för att kunna gå barfota om det behövs. Lite fråga om häst o matchning givetvis.
Reply
B_Good Posted: 2010-01-23 12:15:30 Answer to: "jag fick örjan kilhström som kusk till nästa lopp och han h"

Became a member: 2007-07-06
Forum posts: 11896
Har försökt reda ut det där sedan jag började o jag hajar fortfarande inte hur man ska köra effektivast med en defensiv kusk
Reply
Post removed Posted: 2010-01-26 10:05:18   Edited(1): 2010-01-26 10:06:38
Posted: 2010-01-26 10:55:38 Answer to: "om en häst har högt i galopp i mitt fall en 9 ,,, och han ska "

Became a member: 
Forum posts:
det är större chans till galopp barfota.. men ska du ha en sportmössa o vinna loppet så krävs ju oftast barfota.
Reply
hogan Posted: 2010-01-30 09:30:23

Became a member: 2008-01-18
Forum posts: 4955
Japp håller med...ska du vinna krävs oftast barfota....men när det gäller det där med galoppen så är den oftast marginell, en del hästar jag haft med hög galopprisk, har inte galopperat mer än andra i stallet.....men ibland kan det vara så att man får lov att hitta hästens bästa möjliga balans där han verkar fela mindre.....jag brukar gå på motståndet, är det bra emot så laddar jag "ge allt" o norsken + barfota för att sen vid kanske ngt lättare emot o kanske färre hästar så kan jag spara barfotan t.ex.....sen beror det också mycket på vilken kusk+form man får, får man sämre kusk kan man ju t.o.m deffa o järnskor för att spara både form o barfotan sen anmäla om hästen direkt.

Ser ibland stall som kör sina hästar barfota + ge allt(förmodligen) fast de har en kusk med formen 1-2 typ, snacka om bortkastat, men det ser jag ganska ofta, och det är synd att kasta bort poäng kanske, för att ladda vid fel tillfälle.....Men man ser ju också stall med häst till start och har toppkusk med 9 i form springa med järnskor o ingen order pga inaktivitet. Och det är tråkigt att de tar upp plats o kusk i loppen när de inte är intresserade.

Borde finns en spärr....inaktiv 10 dagar t.ex så blir man avstängd, fat det ska finnas en semester anmälan, för om man ska resa bort 2-3 veckor ngn gång så ska man ju kunna ställa stallet i viloläge....men då ska en anmälan göras och gör man inte det ska en avstängning ske i t.ex en månad, skulle det upprepas eller nochaleras så stängs stallet helt. Då skulle man få bort alla inaktiva kanske.
Reply
[ 1 ]