Calendar
Country/Track:
[««] [»»]
[««] [»»]
[««] [»»]

2021-06-06
Sweden Åby Sunny
12:00   Provlopp 2640m 0 kr
12:15   Provlopp (2) 2640m 0 kr
12:30   Provlopp (3) 2640m 0 kr
Sweden Åmål Raining
12:00   Provlopp 2640m 0 kr
12:15   Provlopp (2) 2640m 0 kr
Sweden Årjäng Sunny
12:00   B-lopp 1640m 2 000 kr
Norway Bergen Brizzle
12:00   Provlopp 2140m 0 kr
Norway Biri Cloudy
12:00   B-lopp 2140m 2 000 kr
Sweden Dannero Raining
12:00   Provlopp 1640m 0 kr
Sweden Eskilstuna Brizzle
12:00   Provlopp 1640m 0 kr
12:15   Provlopp (2) 1640m 0 kr
12:30   Provlopp (3) 1640m 0 kr
12:45   Provlopp (4) 1640m 0 kr
Finland Härmä Brizzle
12:00   Provlopp 2140m 0 kr
Sweden Oviken Sunny
12:00   B-lopp 2140m 2 000 kr
Sweden Romme Sunny
12:00   B-lopp 2140m 2 000 kr
Finland Turku Raining
12:00   B-lopp 2640m 2 000 kr
Sweden Visby Sunny
12:00   B-lopp 1640m 2 000 kr
Sweden Arvika Sunny
14:00   Klass Alfa 1640m 60 000 kr
14:10   Klass Beta 2140m 70 000 kr
14:20   Klass Gamma 2140m 80 000 kr
14:30   Klass Delta 2640m 90 000 kr
14:40   Klass Epsilon 1640m 100 000 kr
Sweden Karlshamn Sunny
14:00   Klass Alfa 2140m 60 000 kr
14:10   Klass Beta 2140m 70 000 kr
14:20   Klass Gamma 1640m 80 000 kr
14:30   Klass Delta 2140m 90 000 kr
14:40   Klass Epsilon 2640m 100 000 kr
Sweden Romme Sunny
14:00   Klass Alfa 2140m 60 000 kr
14:10   Klass Beta 2140m 70 000 kr
14:20   Klass Gamma 1640m 80 000 kr
14:30   Klass Delta 2140m 90 000 kr
14:40   Klass Epsilon 2140m 100 000 kr
Sweden Skellefteå Sunny
14:00   Klass Alfa 2140m 60 000 kr
14:10   Klass Beta 1640m 70 000 kr
14:20   Klass Gamma 2140m 80 000 kr
14:30   Klass Delta 2640m 90 000 kr
14:40   Klass Epsilon 1640m 100 000 kr
Registrations Start List Results Gamble
1
Provlopp (198110)
Sweden  Åby  2021-06-06

Distance: 2640 m Age/Gender: 3-12 years / All
First Prize: 0 kr Starting Time: 12:00
Horses: Max 12 horses Registration Fee + Travel Cost: 0 + 576 kr
Max points: - Earnings: All
Track Conditions: Light Conditions Registration Closes: 2021-06-03 12:00

Start List
1. Holland Wigwam Carlos Söderström
Sprake (Stall M.K), Euro Steven (Stall M.K)
Järn O 15.00
2. France Genivée Caroline Åkerlund
Ont De Paradis (stall The winner), Potenz Trittst (stall The winner)
Järn O ↑999
3. Sweden Yolo Law Björn Goop
Josefini Cov Cherry (Gonzalez Stables), Stoner Hate (Gonzalez Stables)
Järn O ↑999
4. Sweden Sergeant Ameste Anders Christiansson
Stretching Knockout (Mattes Stables), Clizing (Mattes Stables)
Järn O 3.75
5. France Flessel Robert Bergh
Adélie (guldfot), Just Wave (Bråkan)
Järn N 3.00
6. Sweden Brave Steel Bo Falsig
Awkward Turtle (stall The winner), Potenz Trittst (stall The winner)
Järn O 7.50
7. Sweden Electric Needle André Eklundh
Shoot Me Down (Dynamit), Dynamit Gustav Vasa (Dynamit)
Järn O 5.00
8. Denmark Spirited Ulv Giuseppe Lubrano
Fire And Rain (Mattes Stables), Robot (Stall Folklore)
Järn O ↑999
9. Sweden Prima Fall Veijo Heiskanen
Sophisticated Ring (Optimera), Steel Sniper (Optimera)
Järn O ↑999

The weather had been good all week and Åby was in good shape.



One after another the horses came out on the track for the obigatory parade. After some warmup the horses lined up behind the car as it began to move down the track.





Electric Needle was looking particularly good and could easily take the lead.




Prima Fall quickly put pressure on the leader and could take the lead after 500m.




The leader got disturbed by something and Yolo Law took the lead rather easily. Flessel galoped after 1000m and lost 20 m.




Prima Fall looked to be in good shape this day and took the lead after 1500m.




Yolo Law took the lead.



Yolo Law sat safely in the lead when they started the homestretch.






Electric Needle won. Prima Fall came in second. Yolo Law caught third place.


Results
1: 7. Sweden Electric Needle André Eklundh
Shoot Me Down (Dynamit),
Dynamit Gustav Vasa (Dynamit)
1,15.0 Järn O 0 kr 5.00 2.67
2: 9. Sweden Prima Fall Veijo Heiskanen
Sophisticated Ring (Optimera),
Steel Sniper (Optimera)
1,15.0 Järn O 0 kr ↑999
3: 3. Sweden Yolo Law Björn Goop
Josefini Cov Cherry (Gonzalez Stables),
Stoner Hate (Gonzalez Stables)
1,15.1 Järn O 0 kr ↑999
4: 5. France Flessel Robert Bergh
Adélie (guldfot),
Just Wave (Bråkan)
1,15.1g Järn N 0 kr 3.00
5: 1. Holland Wigwam Carlos Söderström
Sprake (Stall M.K),
Euro Steven (Stall M.K)
1,15.5 Järn O 0 kr 15.00
6: 2. France Genivée Caroline Åkerlund
Ont De Paradis (stall The winner),
Potenz Trittst (stall The winner)
1,15.5 Järn O 0 kr ↑999
7: 4. Sweden Sergeant Ameste Anders Christiansson
Stretching Knockout (Mattes Stables),
Clizing (Mattes Stables)
1,16.1 Järn O 0 kr 3.75
8: 8. Denmark Spirited Ulv Giuseppe Lubrano
Fire And Rain (Mattes Stables),
Robot (Stall Folklore)
1,16.1 Järn O 0 kr ↑999
9: 6. Sweden Brave Steel Bo Falsig
Awkward Turtle (stall The winner),
Potenz Trittst (stall The winner)
1,17.1 Järn O 0 kr 7.50

Track Conditions: Light Conditions
Winner Margin: A nose
Owner: stall The winner, Alexallan
Winner Turnover: 1 500 kr
Top Three Turnover: 1 500 kr

Split Times